Heidi Møller, en professionel walker og stifter af 'Gå Mig Glad', vil holde et energisk foredrag om, hvordan gåture kan øge kreativiteten med 60% og forebygge psykiske sygdomme som angst, stress og depression. Foredraget er målrettet voksne, der ønsker mere energi i hverdagen, og dem, der ikke er til sport.
Gåturens uventede gevinsterMed fokus på de positive effekter af at gå vil Heidi Møller udforske, hvad vi får på sundhedskontoen fysisk, psykisk og mentalt ved at sætte det ene ben foran det andet. Hun vil også dele sin personlige historie om, hvordan frygten for overvægt og livsstilssygdom fik hende til at begynde at gå.
En underholdende aften med refleksion og præmierForedraget er en blanding af foredrag, humor, musik og interaktive øvelser med refleksion. Deltagerne vil også få mulighed for at vinde lodtrækningspræmier og gå hjem fuld af energi og inspiration.
Appetitvækker: 'Gå Mig Glad'-gåturInden foredraget kan du deltage i en 'Gå Mig Glad'-gåtur fra kl. 15.30 til 16.00 sammen med Heidi Møller og de øvrige deltagere. Denne gåtur giver en forsmag på, hvordan din hverdag kan forvandles gennem gåture.
Praktisk information
Dato: Onsdag 19. marts 2025
Tid: Foredrag kl. 16.30 (Gåtur kl. 15.30-16.00)
Sted: Skansen, Lerumbakken 11, 9400 Nørresundby
Entré: 178 kr
Målgruppe: Voksne
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her