Paw Gosmer har gennem sin karriere som dyrepasser i Aalborg Zoo udviklet en særlig tilknytning til elefanterne. I sit foredrag vil han tage os med på en rejse ind i elefanternes liv, både i Aalborg Zoo og i Afrika, hvor han årligt vender tilbage for at arbejde med disse majestætiske dyr.
Fra dyrepasser til elefantforkæmperGennem årene har arbejdet som dyrepasser ændret sig markant. Hvor det tidligere handlede om rengøring og fodring, er der nu også fokus på at redde verdens sidste elefanter fra udryddelse. Paw vil dele sine oplevelser og erfaringer fra arbejdet med elefanterne i Aalborg Zoo og sine rejser til Afrika.
Højskoledagene i NørresundbyForedraget er en del af "Højskoledagene i Nørresundby", en forening der samler mennesker om interessante og oplysende emner. Dagen starter med fællessang fra højskolesangbogen, efterfulgt af foredraget, frokost og mulighed for samtale om emnet.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 8. april 2025
Tid: Kl. 10.30
Sted: Kirkens Hus Nørresundby, Kapelvej 2A, 9400 Nørresundby
Entré: 200 kr. for alle foredrag. Enkeltdeltagelse: 60 kr.
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her