Fordyb dig i keramik på Tinghuset i Nørresundby

dato

Er du interesseret i keramik og ønsker fleksibilitet i din kreative proces? Så er Drop in Keramik hos AOF Aalborg i Nørresundby det perfekte tilbud til dig. Hver fredag eftermiddag kan du benytte dig af keramikværkstedet og arbejde på dine egne projekter uden faste forpligtelser.

Fredag den 14. februar 2025 kl. 14.00 åbner AOF Aalborg dørene til deres keramikværksted i Tinghuset, Nørresundby. Her kan du deltage i Drop in Keramik, et fleksibelt tilbud for alle, der ønsker at fordybe sig i keramik uden faste forpligtelser.

Fleksibelt tilbud for kreative sjæle

Drop in Keramik er ideelt for dem, der allerede er tilmeldt et keramikhold og ønsker ekstra tid i værkstedet, eller for dem med erfaring, der ønsker at skabe i deres eget tempo. Du kan tilmelde dig fra gang til gang og benytte faciliteterne til at arbejde på dine keramiske værker.

Arbejd selvstændigt i værkstedet

Der vil ikke nødvendigvis være hjælp fra en underviser på dagen, så det er vigtigt, at du selv kan arbejde med materialerne og værktøjet. Dette giver en unik mulighed for at slippe kreativiteten løs og nyde nogle hyggelige og produktive timer i værkstedet.

Materialer og betaling

Materialer er tilgængelige til en pris af 60 kr. for 1 kg ler, som inkluderer ler, glasur og brænding. Betaling sker via AOF mobilepay. Underviser Mette Bjørnbak står for værkstedet, og du kan tilmelde dig via holdnummer 9725102046.

Praktisk information
Dato: Fredag den 14. februar 2025
Tid: Kl. 14.00-17.00
Sted: Tinghuset, Tinghusgade 3, 9400 Nørresundby
Entré: Ikke oplyst
Arrangør: AOF Aalborg
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut